DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O Ethanolu

 

Vše o Ethanolu E85

Ethanol E85, tj. biolíh, zvaný též bioethanol, je směs tvořena z 85% etanolem a 15% benzínem natural 95. Tento poměr se v průběhu ročních období mění, minimálně však musí být podíl etanolu 70%.

Historie Ethanolu E85

Už za první republiky se v Československu vyráběly a prodávaly lihobenzinové směsi. Ropnému benzinu konkurovala směs 50% etanolu, 30 % benzenu a 20 % benzinu, vyráběná pod obchodním názvem Dynakol, až do roku 1932. Od roku 1926 do roku 1936 bylo v Československu zavedeno ze zákona povinné přidávání 20% etanolu. Již tatíček T. G. Masaryk si spočítal, že je lepší palivo vyrábět a dát práci u nás než draze kupovat benzin z arabského poloostrova a Ruska. To samozřejmě po únoru 1948 neplatilo, proto se na ethanol zapomnělo.

Kde a jak se Ethanol vyrábí?

Etanolová složka Ethanolu E85 se vyrábí v České republice. Etanol se dá vyrobit z každé plodiny, která obsahuje sacharidy, tj. od trávy přes brambory, obiloviny až po cukrovou řepu. Surovinou může být také jakákoli biomasa obsahující lignocelulózu např. dřevo, dřevěné piliny nebo odpady při výrobě celulózy a papíru. 
 

Jaký vliv má používání paliva E85 na životnost motoru?

Zkušenosti z Brazílie a Švédska, kde na Ethanol E85 jezdí již mnoho let, ukazují, že chod na Ethanol E85 je bezproblémový.  Provoz vozidla je beze změny, jen je levnější a ekologičtější, servisní intervaly se nemění a spíše bez problému projde emisní kontrolou. Dochází k vyššímu výkonu motoru v důsledku vyššího oktanového čísla paliva. Neničí se ani hadičky, v roce 1980 se začali používat již materiály odolnější, které vydrží. Při použití Ethanolu E85 s naší jednotkou je optřebení motoru nižší. A to z důvodů:

  • Ethanol E85 má čistící vlastnosti = pročištění a nezanešení vstřikovacích trysek.

  • Při spalovaní Ethanolu E85 nevznikají karbonové usazeniny = ty mohou ve válci předčasně zapálit směs a to není dobře.

  • Ethanol E85 hoří za nižších teplot než benzín = menší opotřebení motorových součástek.

Naopak při provozu na Ethanol E85 bez přestavbové jednotky dochází k spalování chudé směsi = nárůstu spotřeby o cca 20 %, snížení výkonu a velké riziko poškození motoru (propálení sedla ventilů, válce, pístů).
Při instalaci přestavbové sady firmy FLEXCAR se spaluje ideální směs paliva ke kyslíku, tím žádné poškození nehrozí.

 

Jak je to se spotřebou?

Podle zkušeností zákazníků se zpravidla při jízdě na Ethanol E85 spotřeba zvýší o cca 10 až 20 %. Spotřeba se zvýšit musí protože díky nízké teplotě hoření se do válce musí dostat více paliva než u Benzínu aby byl zachován ideální poměr směsy.

Porovnání Ethanolu E85 s LPG

Výhody Ethanolu E85 oproti LPG:
  • Nižší počáteční investice Ethanol E85 7 000 Kč , LPG 30 000 Kč.

  • Ethanol se vyplatí i řidičům, kteří se svým vozem nenajezdí velké množství kilometrů - návratnost investice je oproti LPG zhruba třetinová.

  • U Ethanolu není potřeba přídavná nádrž jako u LPG, ani žádné další pravidelné revize.

  • S Ethanolem E85 není omezen vjezd do podzemních garáží.

  • Ethanol E85 má nižší provozní náklady, je bezúdržbový a má nižší emise.

  • LPG více zatěžuje opotřebení motoru – LPG je do válce dopraven již v plynném stavu, tím pádem neochlazuje vnitřní prostor válce a více se opotřebovávají pístní kroužky.

  • Sada LPG váží cca 70 kg, což zhoršuje jízdní vlastnosti vozidla.

  • LPG je fosilní palivo, které je vyráběno z ropy, proto se i jeho cena se odvíjí podle cen ropy. Ethanol E85 je vyráběn z rostlin, které jsou pěstovány v České republice a podporují české zemědělce, potažmo hospodářství.